• Pamiętamy o ofiarach Holokaustu...

          • Dzień 16 listopada uczniowie klasy VIIIb spędzili pracowicie.

            Międzynarodowy Dzień Tolerancji zbiegł się z sadzeniem żółtych krokusów na terenie przy szkole. Krokusy otrzymaliśmy od organizacji Holocaust Education Trust Ireland, która przeprowadza projekt pod nazwą "Krokus". Ma on na celu upamiętnienie 1,5 miliona dzieci pochodzenia żydowskiego i tysiąca dzieci innej narodowości zamordowanych w czasach Holokaustu.

            Uczestnictwo w projekcie to dla uczniów szansa zaznajomienia się z tematem Holokaustu i zwiększenie świadomości na temat związany z nietolerancją. Sadząc krokusy dla upamiętnienia dzieci zamordowanych w czasach Holokaustu wiemy, że nie zapomnimy o nich.

          • #szkołapamięta

          • Jakże chwalebne jest głosić bohaterskie czyny. Szukać i odnajdować ludzi, którzy mogą stanowić dla nas współczesnych ideał godny naśladowania. Takiego zadania podjęli się uczniowie naszej szkoły. Szukali "Bohatera i bohaterki Niepodległości", następnie przygotowywali pokaz na drzwiach przedstawiający wizerunek patrona i cytat dotyczący Ojczyzny.

            Klasy przedstawiły osobistości mniej lub bardziej znane, znaleźli się wśród nich harcerze, ojcowie Niepodległości, poeci, pisarze, żołnierze. Wszystkim należą się brawa, wykonali wspaniałą pracę, dziękujemy!

          • 103. rocznica Odzyskania Niepodległości

          • Tegoroczne obchody 103. rocznicy Odzyskania Niedpodległości przez Polskę były urozmaicone i bogate pod względem artystycznym. Przebiegały one przy pięknej listopadowej pogodzie, a rozpoczęły się o godz. 10:40 "Marszem Niepodległości", w którym wzięli udział zaproszeni goście, wśród nich proboszcz parafii pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Baniach, Pani Dyrektor, nauczyciele oraz uczniowie klas 0-VIII.

            Radosny pochód szedł ulicami Bań, głośno wykrzykując hasła: "Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze!", które wykrzykiwali mieszkańcy wsi i miast polskich w 1918 r., ciesząc się z odzyskanej wolności. W rękach uczniów powiewały chorągiewki i widać było kwiaty w kolorach białym i czerwonym.

            Przeszliśmy za pocztem sztandarowym pod tablicę ufundowaną z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Tam odśpiewany został hymn i wśród dzwonów zabrzmiał Apel Pamięci, w którym uczestniczyli aktywnie uczniowie. Po każdym wezwaniu upamiętniającym wszystkich, którzy uczestniczyli w walkach o niepodległość, brali czynny udział w powstaniach, byli pierwszymi, którzy stanęli na czele nowo tworzonego państwa w 1918 r., byli uczestnikami wojen lub zginęli śmiercią męczeńską, społeczność uczniowska odpowiadała "Chwała bohaterom!". Do naszego Apelu Pamięci przyłączyli się również mieszkańcy naszej miejscowości. Przedstawiciele uczniów złożyli kwiaty i znicze, powrócili do szkoły ponownie pokazując, jak radosne może być świętowanie 11 listopada.

            Następnego dnia poczet sztandarowy z naszej szkoły wziął udział we Mszy Św. odbywającej się w intencji naszej Ojczyzny.

          • #szkołapamięta

          • Akcję wartą zapamiętania przeprowadziły opiekunki świetlicy w ramach #szkołapamięta. Panie zachęciły dzieci klas młodszych do pokazania za pomocą ilustracji, co młodym artystom kojarzy się z obchodzonym w Polsce dniem Wszystkich Świętych i Zaduszkami. Prace są różnorodne i ukazują to, co w sercach młodych Polaków, a przede wszystkim w ich myślach, głowach.

            Zachęcamy do obejrzenia zebranych efektów przyszłych adeptów sztuki malarskiej. Przy okazji możemy się przekonać, jakie perełki artystyczne mamy wśród uczniów. Jan Matejko niejednego z nich chciałby widzieć, jako swojego następcę :)

          • Dzień Sadzenia Drzewa

          • 5 listopada 2021 r., z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, odbył się Dzień Sadzenia Drzewa. Uczniowie klas ósmych posadzili 10 jarzębin. Przedstawiciel Nadleśnictwa Myślibórz – inżynier nadzoru pan Grzegorz Biel, poinstruował, jak prawidłowo sadzić drzewa i jak je pielęgnować. Wyjaśnił również dlaczego sadzenie drzew jest ważne dla przyrody, a co za tym idzie – dla człowieka.

            W szkolnym korytarzu można było obejrzeć wystawę prac plastycznych wykonanych przez uczniow klas I – III i oddział przedszkolny oraz przeczytać ulotki wskazujące na funkcje drzew w przyrodzie.

          • Z życia zerówki :)

          • Na zakończenie miesiąca pamiętaliśmy o nadchodzących świętach i odwiedziliśmy cmentarz. Zapaliliśmy znicze pod krzyżem i pod pomnikiem. W ten sposób wzięliśmy udział w akcji #szkołapamięta.

            W drodze powrotnej czekała nas przeprawa przez zawalone drzewo. Nie był to problem dla dzieci, sprawiło im przyjemność pokonywanie przeszkód przy tak pięknej pogodzie.

          • Z życia zerówki :)

          • W październiku zrealizowaliśmy pierwszy etap projektu "Gramy zmysłami", w którym bierze udział nasza zerówkowa grupa. Leśna ścieżka sensoryczna cieszyła się zainteresowaniem a dzieci poprzez dotyk mogły poznawać różne dary lasu.

          • Z życia zerówki :)

          • Wybraliśmy się do Parku Dinozaurów w Nowinach Wielkich, gdzie przeszliśmy ścieżką edukacyjną z przewodnikiem. Następnie poznaliśmy wiele ciekawostek z epoki dinozaurów oraz pomalowaliśmy skamieniałości :)

          • #szkołapamięta

          • W dniach 03-20 listopada prosimy o przeprowadzenie godzin wychowawczych dotyczących Narodowego Święta Niepodległości pn. "Bohaterowie i bohaterki Niepodległości". W ramach zajęć każda klasa wybiera patrona/patronkę sali, na drzwiach wywiesza napis, np. "Klasa VI im. M. Skłodowskiej-Curie", pod napisem umieszcza portet wybranego patrona/patronki oraz cytat nawiązujący do Święta Niepodległości.

            10 listopada 2021 r., na 4. godzinie lekcyjnej, odbędzie się przemarsz ulicami Bań pod pomnik upamiętniający 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości, gdzie, w ramach akcji "Szkoła do hymnu" o 11:11 uroczyście odśpiewamy hymn i weźmiemy udział w apelu pamięci poświęconym tym, którzy zginęli za Ojczyznę. 

            Prosimy o przygotowanie biało-czerwonych chorągiewek i kwiatów na przemarsz.

            Szczegóły powyższych wydarzeń dostępne będą na e-dzienniku.

          • Zwiedzamy Polskę...

          • O tym, jaki piękny jest nasz kraj mogli przekonać się uczestnicy wycieczki, która odbyła się w dniach 20-22 października 2021 r. Była to prawdziwa przygoda!

            Wyruszyliśmy w środku nocy, aby rano stanąć pod murami klasztoru Ojców Paulinów na Jasnej Górze, nie jako najeźdźcy Szwedzi, tylko turyści - atakować jej nie zamierzaliśmy! Spędziliśmy tam podniosłe chwile przed cudownym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Poznaliśmy jego historię oraz dzieje klasztoru. Zwiedziliśmy skarbiec, w którym znajdują się wota ofiarowane przez królów polskich i zwykłych śmiertelników. Następnie udaliśmy się do Wadowic, miasta które słynie z narodzonego w nim największego Polaka, św. Jana Pawła II. Staliśmy tam, w bazylice przed chrzcielnicą, która pamięta Chrzest Święty Karola Wojtyły oraz zobaczyliśmy jego rodzinny dom. Późnym wieczorem dojechaliśmy do Krakowa.

            Od rana, przy wspaniałej pogodzie, spacerowaliśmy po dawnej stolicy Polski. Oczywiście na początek obowiązkowo Wawel z przepięknymi arkadami, Skarbcem Koronnym i Zbrojownią. Zaraz po nim Katedra Wawelska z dzwonem zygmuntowskim, wszyscy wspinali się, aby dotknąć serce dzwonu, koniecznie lewą ręką, i pomyśleć marzenie. Mamy nadzieję, że wszystkie się spełnią! :) Później zeszliśmy do podziemi, gdzie zobaczyliśmy miejsce spoczynku wielu sławnych ludzi.

            Od Wawelu droga wiodła nas pod smoka, ależ zionął ogniem! Dalsza droga prowadziła przez Planty Krakowskie na ulicę Franciszkańską pod słynne okno, w którym ukazywał się podczas swoich pielgrzymek papież, Jan Paweł II. Wielu z nas, z ciekawością, oglądało najstarszą część Uniwersytetu Jagiellońskiego i wysłuchało opowieści o pierwszej jego studentce, Nawojce. Przechodząc przez rynek stanęliśmy na chwilę pod pomnikiem Adama Mickiewicza, którego utrapieniem są... gołębie. Z wieży Bazyliki Mariackiej słuchaliśmy hejnału, następnie spontanicznie pozdrowiliśmy hejnalistę. Po pewnym czasie swoje kroki skierowaliśmy również do wnętrza Bazyliki, aby podziwiać ołtarz wykonany przez mistrza Wita Stwosza. To prawdziwe dzieło wykonane z drewna lipowego zachwyciło nas, niestety żółtej ciżemki nie znaleźliśmy...

            Nasze opiekunki sądziły, że będziemy zmęczeni, co było jawną nieprawdą, a udowodniliśmy to wchodząc na Kopiec Kościuszki, skąd oglądaliśmy panoramę Krakowa, a wcześniej w muzeum poznaliśmy dzieje bohatera dwóch narodów, Tadeusza Kościuszki. Na kopcu, nie mylić z górą, jak na życzenie - wspaniały zachód słońca.

            Sądzicie, że na tym skończyliśmy naszą wędrówkę? Nie, jeszcze wieczorny spacer po Krakowie :) ależ pięky był rynek po zmroku, Sukiennice i spacer ulicami w kierunku Wawelu i Wisły... Nie byliśmy zmęczeni, więc nasze opiekunki zrobiły nam mały test wiedzy z miejsc, które odwiedziliśmy, były też drobne upominki i mnóstwo śmiechu z odpowiedzi niektórych osób :)

            Trzeci dzień rozpoczął się bardzo wcześnie. Szybkie pakowanie walizek i jazda do Ojcowskiego Parku Narodowego. To, co tam zobaczyliśmy, jako pierwsze to kolory złotej polskiej jesieni: odcienie żółtego, czerwieni, wprost idealne krajobrazy dla malarzy! Podziwialiśmy Bramę Krakowską, skały Wernyhory, Kaplicę "Na Wodzie", Maczugę Herkulesa i... źródełko miłości. Nie martwcie się - jeszcze trochę zostało, choć piliśmy i piliśmy... (opiekunki także). Z daleka podziwialiśmy zamek w Ojcowie, a byliśmy we wnętrzu w Pieskowej Skale.

            Dalsza droga zawiodła nasz autokar do Wieliczki, do Kopalni Soli. Długo chodziliśmy po jej korytarzach. Niedowiarki sprawdzali, czy ściany są słone! :)

            Kiedy wyjechaliśmy szybką windą na powierzchnię, na zewnątrz panowały ciemności, to znaczyło jedno - koniec naszej przygody w Małopolsce, czas wracać do domu! Tradycyjnie nie ma spania tylko śpiew :) A propos, niektórzy panowie nawet pięknie śpiewali!

            Wróciliśmy do domu zmęczeni, ale szczęśliwi, z nutką niedosytu... Dlatego, drodzy nasi opiekunowie, kiedy następna wyprawa? :)

          • #szkołapamięta

          • Nasza szkoła bierze udział w akcji MEN pod hasłem: "Szkoła pamięta". W związku z tym uczniowie kl. Ib, IIb, IIIa i VIIIb poszli na cmentarz i porządkowali opuszczone groby.

          • Sprzedaż ciasta

          • 13 października 2021 r. odbędzie się w naszej szkole kiermasz ciasta, którego organizatorem jest Rada Rodziców. Sprzedaż rozpocznie się o godz. 9:00.

            Porcja ciasta w cenie 3 zł.

            Serdecznie zapraszamy! :)

          • Wrzesień w zerówce :)

          • Uczniowie zerówki mieli pracowity miesiąc! Robili sałatkę warzywną, sałatkę owocową, babeczki, kolorowali rakietę, wybrali się na spacer do parku i poszukiwali tam jesieni.

          • Europejski Dzień Języków Obcych

          • 24 września 2021 r. obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych. Z tej okazji dzieci i młodzież na lekcjach języków obcych brali udział w różnych grach i zabawach, które zachęcały do nauki języków obcych.

            Poniżej fotorelacja :)

          • KOMUNIKAT

          • Informujemy, że w naszej Szkole istnieje możliwość zapisania uczniów na posiłki :)

            - śniadanie - 3 zł,

            - dwudaniowy obiad - 9 zł.

            Zapisów można dokonać u pani intendentki, Wiesławy Sierakowskiej-Węgrzyn, dzwoniąc pod nr tel.: 91 416 63 12 (wew. 15) lub osobiście w Szkole.