• O innowacji pedagogicznej w klasie VIb

          • Od października, w ramach lekcji języka polskiego w klasie VIb, przeprowadzana jest innowacja pedagogiczna pod nazwą Lekturownikmotywownik, czyli jak oswoić lektury szkolne”.

            Najważniejszy cel lekturowników to przygotowanie pomocy służącej do powtórki przed egzaminem w klasie ósmej. Przy okazji uczniowie rozwijają umiejętność samodzielnego docierania do informacji, wyrabiają w sobie pasję poznawania świata oraz korzystają z różnych aktywnych metod tworzącswoje prace. Jest to także dobry sposób na zachęcenie uczniów do czytelnictwa. Wybrane lekturowniki zostaną udostępnione w bibliotece.

          • Międzynarodowy Dzień Tolerancji

          • 16 listopada 2022 r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Tolerancji. Każda z klas ubrała się w wylosowanym wcześniej kolorze, czego efekty widać na załączonych zdjęciach :) uczniowie wykrzykiwali hasło: "TOLERANCJA" uśmiechając się przy tym szeroko!

            Na szkolnych korytarzach pojawiły się informacje o Międzynarodowym Dniu Tolerancji, plakaty i ogłoszenia o konkursach plastycznych i literackim, który biblioteka szkolna organizuje w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

            Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

          • Międzynarodowy Dzień Tolerancji

          • W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, dzięki któremu nasza biblioteka szkolna już po raz drugi zostanie wyposażona w książkowe nowości wydawnicze, zaplanowano obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji a wraz z nimi konkursy :)

            kl. I-III - "Tolerancja - akceptuj siebie i innych" - konkurs plastyczny;
            kl. IV-VI - "Czym jest dla Ciebie tolerancja?" - konkurs plastyczny;
            kl. VII-VIII - "Tolerancja i jej znaczenie we współczesnym świecie" - konkurs literacki, rozprawka.

            Regulaminy konkursów dostępne poniżej. Wykonane prace konkursowe prosimy składać w bibliotece szkolnej do 16 grudnia 2022 roku.

            Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

          • Obchody Narodowego Święta Niepodległości

          • 10 listopada 2022 roku obchodziliśmy w naszej szkole 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie wzięli udział w uroczystym apelu, obejrzeli inscenizację słowno-muzyczną w wykonaniu uczniów klas IVa i Vb. Tego dnia udaliśmy się również na "Marsz Niepodległości", który prowadził przez ulice miejscowości, pod pomnikiem znajdującym się przy Placu 100-lecia Niepodległości złożyliśmy kwiaty, oddaliśmy hołd odśpiewując hymn, biorąc tym samym udział w ogólnopolskiej akcji "Szkoła do hymnu".

            Prezentowane wyposażenie zostało zakupione dzięki udziałowi Szkoły w programie Laboratoria Przyszłości (drukarka 3D wraz z obudową metodyczną i kompletem filamentów, aparat Olympus, kompaktowy mikrofon i zestaw estradowy nagłośnienia)

            #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

          • Jak wygląda produkcja bombek?

          • Uczniowie z klas IIIa i IIIb ze Szkoły Podstawowej w Baniach wybrali się pod opieką swoich wychowawczyń na wycieczkę do Koszalina. W ramach programu dzieci zwiedzały fabrykę bombek, gdzie poznały kolejne etapy ich powstawania. Miały też możliwość dekorowania bombek. Następnie dzieci wybrały się do pracowni pierników, gdzie uczestniczyły w warsztatach lukrowania pierników. Lukrowane własnoręcznie pierniczki zabrały ze sobą do domu. Miłym podsumowaniem wycieczki był posiłek w Mc Donald's.

            Dzieci były bardzo zadowolone z wycieczki i pełne pozytywnych wrażeń bezpiecznie wróciły do domu.

          • Moja krew - Twoje życie

          • W ramach współpracy z punktem krwiodawstwa dzieci odbyły warsztaty na temat "Moja krew - Twoje życie". Dzieci odpowiadały na pytania i otrzymywały pieczątki, które później były wymienione na nagrody

          • Przygotowania do obchodów Narodowego Święta Niepodległości

          • Od października, w ramach Festiwalu Niepodległości i jednocześnie Laboratoriów Przyszłości, wykonujemy kolejne działanie zaplanowane przez klasy pierwsze. Wykorzystujemy do tego zadania drukarkę 3D.

            Wybraliśmy projekt związany z symbolami narodowymi, naszego orła z godła, i drukujemy. Jedna  z uczennic klasy ósmej, Hanna Borowiec, podjęła się pomalowania naszego znaczka na biało. Następnie przykleimy do niego zapinki, aby służył nam jako broszka. Niestety, nie jest to łatwe, ponieważ żeby wydrukować należało projekt lub model wykonać w odpowiednim programie. Po wybraniu modelu trzeba dostosować parametry wydruku, a z tym wiąże się kolejny program FlashPrint, który zamienia model na obraz gotowy do druku w odpowiednich parametrach i dopiero możemy rozpocząć drukowanie. Każdy element drukował się około 37 minut, czasu to trochę zajęło, ale ile wzbudziło radości i zachwytu oglądanie pracy drukarki. Kiedy mieliśmy już pierwsze wydrukowane modele, każdy musiał dotknąć i sprawdzić, jak wygląda orzełek.

            Prezentowane wyposażenie zostało zakupione dzięki udziałowi Szkoły w programie Laboratoria Przyszłości (drukarka 3D wraz z obudową metodyczną i kompletem filamentów, aparat Olympus)

            #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

          • #szkołapamięta

          • Tradycyjnie w pierwszych dniach listopada, a także w dniach poprzedzających Dzień Wszystkich Świętych uczniowie naszej szkoły udawali się na cmentarz, aby zapalić znicze w hołdzie tym, którzy odeszli.

            2 listopada klasy pierwsze w ramach Festiwalu Niepodległości również udały się na cmentarz, gdzie ustawiły z białych i czerwonych zniczy flagę. W ten sposób uczciły pamięć pierwszych mieszkańców przybyłych na Ziemię Bańską po II wojnie światowej.

          • #bohaterON

          • Podobnie, jak w klasach pierwszych, również w pozostałych młodszych klasach przeprowadzono warsztaty w ramach akcji BohaterOn, i tam odbyły się rozmowy dotyczące historii. Później uczniowie obejrzeli spektakl i przedyskutowali kwestię dotyczącą roli patriotyzmu i jak być dziś patriotą.

            Efektem udziału w warsztatach były prace plastyczne wykonane przez uczniów, a nawet filmik z piosenką tematycznie związaną z powstaniem. Dziękujemy za Wasze uczestnictwo w akcji.

            Klasa V b wysłuchała słuchowiska „Mały” roznosiciel nadziei, zdefiniowali następnie „Kim jest bohater?” i odpowiedzieli na pytania: czym się on charakteryzuje i czy każdy może być bohaterem oraz wybrali jednego z Powstańców i napisali do niego list.

            Cały czas zachęcamy uczniów klas ósmych do włączenia się do akcji. Wyślijcie i Wy podziękowania wraz z życzeniami dla powstańców.

            Prezentowane wyposażenie zostało zakupione dzięki udziałowi Szkoły w programie Laboratoria Przyszłości (drukarka 3D wraz z obudową metodyczną i kompletem filamentów, aparat Olympus, ekran)

            #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

          • #bohaterON

          • We wcześniejszym poście informowaliśmy Was o projekcie BohaterOn – włącz historię!, dziś pragniemy pokazać i przekazać efekty warsztatów, jakie odbyły się w klasach pierwszych.

            Pierwszaki odwiedziła Pani Historyk. Na początek porozmawiała z przyszłymi adeptami tajemnic historycznych na temat historii. Świetnie poradzili sobie pierwszoklasiści z odpowiedziami na pytania dotyczące dziejów. Następnie dowiedzieli się czego dotyczy akcja BohaterOn i obejrzeli spektakl pt. „Niebajka o Powstaniu Warszawskim”. Po zakończeniu przedstawienia odbyła się dyskusja związana z problemem wojny i pokoju oraz czym jest patriotyzm i kogo dziś określamy mianem patrioty. Na następnej lekcji pierwszaki wykonały pocztówki dla Powstańców, które wysłane zostały wraz z podziękowaniami przez stronę https://dumnizpowstancow.pl/dodaj-wpis.

            Podkreślić należy, że najmłodsi z chęcią wykonywali zadania, pełni zapału czekają na następne, które wykonują również w ramach Festiwalu Niepodległości ogłoszonego przez Kuratorium Oświaty  w Szczecinie.

            Starszych zachęcamy także do wysyłania życzeń, podziękowań. Pamiętajcie, aby podać nazwę instytucji, czyli naszej szkoły, aby otrzymać później potwierdzenie uczestnictwa w akcji.

             

            Prezentowane wyposażenie zostało zakupione dzięki udziałowi Szkoły w programie Laboratoria Przyszłości (drukarka 3D wraz z obudową metodyczną i kompletem filamentów, aparat Olympus, ekran)

            #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

          • Co potrafią nasze zmysły?

          • W ramach projektu "Gramy zmysłami" wszystkie klasy edukacji wczesnoszkolnej zrealizowały pierwsze zadanie - spacer sensoryczny. Część klas przeszła się po okolicy, niektórzy wykonali prace plastyczne i poznawali przedmioty tylko po dotyku.

          • Historia - ani nudna, ani trudna

          • Od początku października trwa w ramach przedmiotu historia, innowacja pedagogiczna pod nazwą „Historiaani nudna, ani trudna”, w jej ramach uczniowie z klasy Vb wykonują metodą projektu wszelkiego rodzaju prace czynnie poszukując, badając i uczestnicząc w poznawaniu dziejów. Wdrażają się w ten sposób do samodzielności, odpowiedzialności, przedsiębiorczości i współodpowiedzialności za pracę całego zespołu. Uczą się dokonywać oceny i samooceny, wyciągać wnioski na przyszłość. Rozwijają zdolności i zainteresowania. Zdobywają cenną umiejętność autoprezentacji. Wszystko to w atrakcyjnej formie.

            Jednym z elementów innowacji jest pokazanie wybranych prac, więc oto wyniki pracy uczniów w październiku: wynalazki praczłowieka, wśród nich: łuk, toporek włócznia, szałas, zapis najważniejszego wynalazku, wraz z uzasadnieniem, cywilizacji starożytnej Mezopotamii – pismo klinowe, Egiptu – pismo hieroglificzne (demotyczne) i Azji – znaki chińskie .