Tradycyjnie, jak w poprzednich latach, nasza Szkoła uczestniczyła w #AkcjaŻonkile. W tym roku przypadła 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Cała społeczność szkolna była zaangażowana w wydarzenia upamiętniające zbrojne powstanie żydowskie, którego tematem przewodnim była pamięć o ludności cywilnej, cichym świadku tamtych zdarzeń. Ich cichy opór był również ważny i świadczy do dziś o męstwie oraz odwadze ludności.
Przed 19 kwietnia każda klasa otrzymała szablony żonkili. Uczniowie wycinali i składali modele, które następnie przypięli sobie do ubrań w wyznaczonym dniu. Teren szkoły także został udekorowany żonkilami. W klasach koordynatorzy przeprowadzili warsztaty, w trakcie zapoznali młodszych uczniów z opowiadaniem o Drobinkach w klasach pierwszych, „Było – nie ma – jest” w klasach drugich i trzecich. Uczniowie rozwiązywali karty pracy dołączone do udostępnionych scenariuszy, chętnie dzielili się wrażeniami i uczestniczyli w dyskusjach omawiając opowiadania. Podobnie odbyło się to w klasach starszych IV-VI, w których uczniowie słuchali opowiadania pt.: „Takich dwóch jak nas trzech” odkrywając historię niezwykłej przyjaźni trzech chłopców: Samuela, Macieja i Johanna.
Starsze klasy obejrzały animację „Zdążyć przed panem Bogiem” zrealizowaną na podstawie reportażu pod tym samym tytułem przez Hannę Krall. Poznali losy Marka Edelmana ukazane w trzech płaszczyznach czasowych splecionych czerwoną nicią. Chętnie odpowiadali na pytania prowadzącego, dzielili się opiniami związanymi z tematem filmu i fragmentów tekstu.
#Łączynaspamięć, pamięć o przeszłości, która jest ważną wartością spajającą i jednoczącą nas.
Bernadetta Mockało