Uczniowie, w ramach obchodów Tygodnia Profilaktyki, przygotowali szwedzki stół z wykorzystaniem ziół z naszego ogrodu sensorycznego.
Wiosenne śniadanie w klasach I-III
- 11
Gminny Konkurs Profilaktyczny pt. "Wolni od nałogów"
16 maja 2023 r. w naszej Szkole odbył się gminny konkurs wiedzy na temat nałogów i zdrowego trybu życia. Uczniowie mieli za zadanie rozwiązać test oraz wykonać w parach różnego rodzaju zadania. W konkursie udział wzięli uczniowie z klas VI i VII naszej Szkoły oraz Szkoły Podstawowej w Swobnicy.
Po przebytych rozgrywkach nagrody otrzymali:
I miejsce - Martyna Mazan - SP w Baniach,
II miejsce - Maja Bzowy - SP w Baniach,
III miejsce - Franciszek Kornaś - SP w Baniach.Serdecznie gratulujemy! :)
Justyna Senko
Katarzyna Wysocka3
45. rocznica nadania imienia Szkole Podstawowej w Baniach
19 maja, z okazji święta patrona, odbyła się gra terenowa, która przebiegała na terenie całej miejscowości. Uczniowie w 12 punktach wykonywali zadania związane tematycznie z życiem i działalnością Marii Skłodowskiej-Curie, a także historii Szkoły i Bań. W ramach Tygodnia Profilaktyki przeprowadzono konkurs plastyczny pn. "Od telefonu uzależnienie to duże zmartwienie", który był jednym z etapów gry.
W naszej zabawie uczestniczyli:
- Urząd Gminy,
- Parafia pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych,
- Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,
- Bank Spółdzielczy Ziemi Szczecińskiej,
- Gminna Biblioteka Publiczna,
- Dom Kultury,
- emerytowana nauczycielka - pani Henryka Bień,
- NZOZ Panaceum,
- Nadleśnictwo Myślibórz,
- Ochotnicza Straż Pożarna,
- nauczyciele i uczniowie klas VIII.Pracownicy ww. punktów przygotowali również coś od siebie, np.: zadania, gadżety, informacje dotyczące ich działalności. Zabawa kończyła się poczęstunkiem przygotowanym, m.in., przez Radę Rodziców.
W ramach gry wyłonione zostały dwie klasy, które nagrodzone zostaną jednodniowym wyjazdem:
- w kategorii klas I-III - klasa Ib, wych. Gabriela Borowiec,
- w kategorii IV-VII - klasa VIb, wych. Izabella Senda.Laureaci Szkolnego Konkursu Profilaktycznego:
- w kategorii klas I-III:
I miejsce - Sara Kornaś, Hanna Dobiszewska,
II miejsce - Nataniel Lasota, Gracjan Rogaczewski,
III miejsce - Zofia Chmielewska, Błażej Malinowski;- w kategorii klas IV-VII:
I miejsce - Nina Kędzior, Anna Miecznikowska,
II miejsce - Paulina Piątek, Emilia Brzozowska,
III miejsce - Julia Tracz, Martyna Mazan.Serdecznie dziękujemy wszystkim biorącym udział w grze oraz sponsorom.
Bernadetta Mockało
27Lista sponsorów:
- Urząd Gminy w Baniach,
- Bank Spółdzielczy Ziemi Szczecińskiej,
- Wojskowe Koło Łowieckie "Drop",
- Farma "Redło",
- CM Agropol,
- Restauracja "Bańka".
Muzeum w pudełku
12 maja do naszej Szkoły przybyła ekudatorka Muzeum POLIN z Warszawy. Uczniowie z klas szóstych i nauczyciele brali udział w warsztatach opartych na zestawie materiałów edukacyjnych "Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki", które zgodnie z założeniem pozostanie w naszej Szkole, aby inni uczniowie, w atrakycjny i aktywny sposób, mogli dowiedzieć się o elementach kultury i historii polskich Żydów.
Zestaw składa się z gry narracyjnej wraz z mapą, zdjęć archiwalnych oraz replik obiektów z kolekcji Muzeum POLIN w postaci druków 3D. Zawiera także instrukcję gry, propozycje scenariuszy lekcji.
Podczas warsztatów uczniowie z zaangażowaniem wcielali się w postać Antka, który przenosi się w przeszłość do miasteczka Malki, 11-letniej Żydówki. W trakcie zwiedzania poznali tradycję, święta, kuchnię, czyli życie codzienne mieszkańców oraz pojęcia związane z kulturą żydowską.
Warsztaty były dużym źródełem wiedzy historycznej odkrywanej w sposób kreatywny poprzez działanie i zabawę.
Bernadetta Mockało
Innowacja pedagogiczna w klasie VIb
Pragniemy pochwalić się ostatnimi pracami w ramach innowacji „Lekturownik – motywownik, czyli jak oswoić lektury szkolne”. Uczniowie tym razem w trakcie zajęć czytali „Dywizjon 303” Arkadego Fiedlera i jednocześnie opracowywali treść lektury. Pisali charakterystykę, reportaż oraz sprawozdanie, które wraz z innymi informacjami dotyczącymi utworu umieścili na wieszaku ukazującym myśliwce Supermarine Spitfire i Hawker Hurricane. Poznali również przy tej okazji trochę historii II wojny światowej. Dowiedzieli się, m.in., jak Polacy bohatersko bronili Wielkiej Brytanii przed zmasowanym atakiem lotnictwa niemieckiego. Winston Churchill miał wówczas powiedzieć: „Nigdy w historii wojen tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak niewielu”. W ten sposób honorował on lotników brytyjskich sił lotniczych.
Ostatni element lekturownika to recytacja wybranej bajki Ignacego Krasickiego i jednocześnie teatrzyk kukiełkowy. Każdy z uczniów wykonał kukiełki do swojej bajki i przedstawiał jej treść jednocześnie operując kukiełką, co nie było taką łatwą sprawą.
W tym roku szkolnym to już koniec niespodzianek związanych z lekturami, chociaż pani od języka polskiego coś jeszcze chowa w zanadrzu dla uczniów klasy szóstej ;)
Bernadetta Mockało
4
Święto Europy
9 maja świetowaliśmy w naszej Szkole Dzień Europy. Z tej okazji uczniowie przygotowali stoiska, na których zaprezentowali kraje europejskie, ich kulturę, wynalazki, tradycje i specjały kulinarne. Dzięki obchodom uczniowie mogli pogłębić wiedzę o krajach Europy.
Dzień Europy rozpoczęliśmy od odegrania hymnu Unii Europejskiej oraz odśpiewania "Ody do radości", co było możliwe dzięki uczniom klas I.
Samorząd Uczniowski
Renata Pomsta
Małgorzata Stachniuk17Prezentowane wyposażenie zostało zakupione dzięki udziałowi Szkoły w programie Laboratoria Przyszłości.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
Otwarcie ogrodu sensorycznego
28 kwietnia 2023 r. nastąpiło uroczyste otwarcie Szkolnego Ogrodu Sensorycznego. W uroczystości wzięli udział: dzieci, młodzież oraz nauczyciele naszej szkoły. Przecięcia wstęgi dokonała Pani Dyrektor Karina Stocka. Dzięki temu miejscu można poznawać przyrodę wzrokiem, dotykiem i węchem. Mamy nadzieję, że ogród stanie się inspiracją do innowacyjnych pomysłów nauczycieli na zajęcia edukacyjne i przyczyni się do wsparcia rozwoju dzieci, zachęci je do działania, poszukiwania czynności, które je interesują.
Dziękujemy Dyrekcji za pomoc w realizacji projektu oraz panu Leszkowi Borkowskiemu za przywiezienie ziemi do skrzyń.
Renata Pomsta
16
Zwiedzamy Polskę
26 kwietnia odbyła się wycieczka do Miedzydrojów i Wolina, na którą wybrały się klasy Ia, Ib oraz IIb. Dzieci zwiedziły nowe Oceanarium w Międzyzdrojach oraz Zagrodę Żubrów w Wolińskim Parku Narodowym. Po wizycie w tych miejscach udały się na obiad do restauracji. Oczywiście nie zabrakło pysznych lodów i wspólnych zdjęć na molo :)
Następnie odwiedziliśmy Osadę Wikingów w Wolinie, gdzie odbyły się warsztaty. Dzieci lepiły z gliny, strzelały z łuku, robiły lalki motanki ze szmatek i mogły spróbować pysznej herbaty ziołowej, pierników oraz podpłomyków.
Gabriela Borowiec
Paulina Koźlarek
Malwina Witek7
Jak wygląda praca adwokata?
24 kwietnia uczniów klas I odwiedziła pani adwokat - Anna Augustyniak-Mańczyk i w ramach akcji edukacyjnej #BajeczniAdwokaci, organizowanej przez Naczelną Radę Adwokacką, przeprowadziła zajęcia. W ramach spotkania dzieci wysłuchały bajki pt.: "Leśne sprawy Misia Adwokata", dowiedziały się o tym, jak wygląda praca adwokata oraz zobaczyły, jak wygląda strój urzędowy - toga.
Gabriela Borowiec
Spotkanie z muzyką
W ramach zajęć z doradztwa zawodowego klasy Ia, Ib i IIb odbyły spotkanie z panią muzyk - Sandrą Ewertowską. Dzieci dowiedziały się czym jest kanon i harmonia, miały okazję spróbować swoich sił śpiewając. Teleturniej, w którym dzieci odgadywały melodie po kilku dźwiękach, najbardziej je ucieszył.
Paulina Koźlarek
4
Archiwum Aktualności