• LEKTURIADA

          • Zwyciężczynią spośród lektur szkolnych klas IV-VIII została wybrana książka pt. Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa" C.S. Lewisa.

            To właśnie jej fragment przedstawiciele klas odczytają podczas wewnątrzszkolnych eliminacji "Lekturiady", które odbędą się już 10 maja.

          • Międzynarodowy Dzień Ziemi

          • 22 kwietnia - Dzień Ziemi - największe ekologiczne święto świata. Organizacja Narodów Zjednoczonych wyznaczyła tę datę, jako Międzynarodowy Dzień ZiemiTo coroczne wydarzenie jest obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą. Obchody są refleksją nad przyszłością naszej planety. W związku z tym uczniowie naszej szkoły, podczas lekcji wychowawczych, przypomnieli zagadnienia dotyczące poprawnej segregacji śmieci oraz szukali odpowiedzi na pytanie: "Dlaczego musimy zadbać o czyste powietrze?". Uczniowie wykonali projekty i prace plastyczne, które rozmieścili na korytarzach szkolnych.

          • LEKTURIADA

          • O lekturach, ich bohaterach i autorach słów kilka od Biblioteki Publicznej w Baniach :)

             

            Akademia pana Kleksa Jana Brzechwy

            Akademia pana Kleksa to urzekająca opowieść o dorastaniu, pokonywaniu słabości, sile współdziałania i mocy fantazji. Jest to opowieść o niezwykłej szkole - Akademii pana Kleksa - mieszczącej się przy ulicy Czekoladowej, do której trafia 12-letni Adaś Niezgódka wraz z dwudziestoma czterema innymi chłopcami – wszyscy o imionach zaczynających się na literę A. Szkoła prowadzona jest przez ekscentrycznego nauczyciela Ambrożego Kleksa, który jest także czarodziejem i poszukiwaczem przygód. W takim miejscu i w takim towarzystwie nauka nie może wyglądać zwyczajnie.

            Jan Brzechwa - naprawdę nazywał się Jan Wiktor Lesman (ur. 1898 - zm. 1966). Z wykształcenia był adwokatem, jako specjalista od prawa autorskiego. Był pol­skim po­etą, zna­nym przede wszyst­kim jako au­tor ba­jek i wier­szy dla naj­młod­szych czy­tel­ni­ków. Two­rzył rów­nież sa­ty­rycz­ne tek­sty dla do­ro­słych od­bior­ców oraz tłu­ma­czył li­te­ra­tu­rę ro­syj­ską. Jego pseu­do­nim ar­ty­stycz­ny stwo­rzył Bo­le­sław Le­śmian – ku­zyn Jana, na­wią­zu­jąc do czę­ści tra­dy­cyjnej strza­ły łucz­ni­czej.

             

            Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa C.S. Lewisa 

            Narnia to piękna i tajemnicza zarazem kraina zamieszkiwana przez niezwykłe stworzenia - fauny, karły, satyry, mówiące zwierzęta. Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja trafiają do niej zupełnie przypadkiem, przez starą szafę, która kryje w sobie przejście do innego świata. Rodzeństwo przeżyje tam przygodę, o jakiej nawet nie marzyło - stanie do walki z Białą Czarownicą, aby ratować Narnię przed wieczną zimą. Na szczęście jednak ich sprzymierzeńcem okaże się mądry lew Aslan, którego magia zawsze potrafi pokonać zło.

            C.S. Lewis (CliveStaples Lewis), (ur. 1898 – zm. 1963) – brytyjski pisarz, filozof, filolog. Znany jest ze swoich prac na temat literatury średniowiecznej, dzieł krytycznoliterackich oraz z zakresu apologetyki chrześcijańskiej, jak również cyklu powieści fantastycznych Opowieści z Narnii(1950–1956, pierwsze wyd. polskie 1985–1989).
            Był jednym z najbliższych przyjaciół J.R.R. Tolkiena, wraz z którym wykładał na wydziale literatury angielskiej na Uniwersytecie Oksfordzkim.

             

            Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery

            Pewna niespodziewana pomyłka na zawsze zmienia życie małej sierotki... Poznajcie Anię Shirley, rudowłosą dziewczynkę o nieskrępowanej wyobraźni, która mieszka na farmie zwanej Zielonym Wzgórzem, w kanadyjskim miasteczku Avonlea. Ania ma niesamowity talent do wpadania w kłopoty i ciągle przydarza jej się coś zdumiewającego - potrafi nawet ufarbować sobie włosy na zielono! Ma jednak dobre i wrażliwe serce, dlatego szybko zdobywa miłość wszystkich wokół. Znana na całym świecie powieść o jej przygodach to ciepła, pełna optymizmu historia, od której wprost nie sposób się oderwać!

            Lucy Maud Montgomery (ur. 1874 - zm. 1942) - powieściopisarka kanadyjska znana z książek dla młodzieży, zwłaszcza Ani z Zielonego Wzgórza (1908, wydanie polskie 1912) i siedmiu jej dalszych części.

             

            Balladyna Juliusza Słowackiego

            Balladyna to dramat o funkcjonowaniu na świecie dobra i zła. Bohaterki zostały opisane na zasadzie kontrastu: Alina to uosobienie dobra, Balladyna - zła. W świecie utworu zło zwycięża nad dobrem.

            Balladyna i Alina to siostry, mieszkające wraz z matką w ubogiej chacie w lesie. Nimfa, królowa jeziora Gopła, Goplana, zakochana w kochanku Balladyny, Grabcu, przez swą zazdrość miesza się w ludzkie sprawy i gmatwa ich losy. Do chaty sióstr przyjeżdża bogaty książę Kirkor, wiedziony tam przez sługę Goplany, Skierkę. Goplana ma nadzieję, że Kirkor zakocha się w Balladynie, a wtedy Grabiec zostanie tylko dla niej. Jednak jej sługa, Skierka, sprawia, że książę zakochuje się w obu siostrach. Żeby zdobyć męża, dziewczęta współzawodniczą w zbieraniu malin. Ta z sióstr, która pierwsza zbierze pełny dzbanek, ma wziąć Kirkora za męża. Gdy okazuje się, że Alina wygrywa, Balladyna zabija ją nożem, żoną Kirkora, księżną zostaje okrutna Balladyna. Ginie także jej mąż, szlachetny Kirkor, który chce zwrócić Pustelnikowi (a w rzeczywistości prawowitemu królowi Popielowi) koronę - symbol władzy. Dopiero w ostatniej scenie dobro odzyskuje władzę.

            Juliusz Słowacki - (ur. 1809 - zm. 1849) - polski poeta, przedstawiciel romantyzmu, dramaturg i epistolograf. Obok Mickiewicza i Krasińskiego określany jako jeden z Wieszczów Narodowych. Twórca filozofii genezyjskiej (pneumatycznej), epizodycznie związany także z mesjanizmem polskim, był też mistykiem. Obok Mickiewicza uznawany powszechnie za największego przedstawiciela polskiego romantyzmu.

             

            Kamienie na szaniec Aleksandra Kamińskiego

            Opowieść o Bohaterach Szarych Szeregów - Rudym, Alku, Zośce i kilku innych cudownych ludziach, o czasach bohaterstwa i grozy, zilustrowana ponad osiemdziesięcioma zdjęciami ze wszystkich epok Ich życia - od gniazda rodzinnego, poprzez czas harcerstwa, miłości, walki, po dni ostatnie. Młodzi przyjaciele, harcerze i maturzyści warszawskiego liceum wkraczają w dorosłość w dramatycznym okresie. Wychowani w patriotycznych domach, kształtowani przez harcerskie ideały, gdy nadchodzi wrzesień 1939, nie mają wątpliwości, postanawiają walczyć o wolną Ojczyznę. Gotowi są zapłacić najwyższą cenę.

            Aleksander Kamiński - (ur. 1903 – zm. 1978) - był polskim pedagogiem, profesorem nauk humanistycznych, współtwórcą metodyki harcerskiej, był także instruktorem – harcmistrzem. Działał w AK, również jako ideowy przywódca Szarych Szeregów. Był przewodniczącym Prezydium Rady Naczelnej Związku Harcerstwa Polskiego.

             

            Mały Książę Antoina de Saint-Exupérego

            Tytułowy Książę, udając się w podróż po wszechświecie, poznaje różnorakie typy ludzkie, charaktery i upodobania, reprezentowane przez mieszkańców kolejnych planet. Wreszcie trafia do miejsca centralnego swojej wędrówki - Ziemi. W istocie, z pozoru tylko prosta, opowieść niesie ze sobą przesłanie filozoficzne. Jest to przede wszystkim surowa, lecz nie pozbawiona przyjaznego smutku, krytyka ludzi, którzy zapomnieli o podstawowej wartości, jaką jest istotny kontakt z drugą jednostką. Trwają więc rozdzieleni latami świetlnymi, nie zdając sobie sprawy z własnej nędzy. To opowieść o niezwykłym chłopcu, który od lat uczy, jak patrzeć na świat oczami dziecka, jak nie zatracić wrażliwości i wyobraźni, czym jest prawdziwa przyjaźń i miłość.

            Antoine Marie Jean-Baptiste Roger de Saint-Exupéry - (ur. 1900 - zm. 1944) - francuski lotnik, pisarz i poeta. Na "lotniczym szlaku" - nad Saharą, Andami i Atlantykiem powstały wszystkie jego książki. Był również korespondentem prasy francuskiej podczas wojny domowej w Hiszpanii. Zadebiutował Pocztą na południe, sławę przyniósł mu Nocny lot a w 1939 roku napisał swoją największą książkę Ziemia, planeta ludzi. W swojej prozie głosił braterstwo wszystkich ludzi, potrzebę odwagi, prawości i moralnego obowiązku.

          • LEKTURIADA

          • 27 kwietnia 2022 r. uczniowie każdej z klas dokonają wyboru ulubionej lektury klas IV-VIII.

            Po podliczeniu głosów ankiety nauczycielki języka polskiego wybiorą fragment lektury, który 10 maja 2022 r. podczas wewnątrzszkolnych eliminacji pięknie odczytają reprezentanci każdej z klas IV-VIII naszej szkoły.

          • Wiosenne kanapki

          • Klasa IIIa w ramach zajęć kulinarnych przygotowała przepyszne kanapki wiosenne. Podstawowe składniki to, m.in., nowalijki, w tym szczypiorek własnoręcznie wyhodowany przez dzieci. Dzieci smarowały pieczywo, układały warstwowo przyniesione produkty na swoich kanapkach. Później nastąpiła  degustacja. Rzymskie porzekadło brzmi "W zdrowym ciele - zdrowy duch". W ten sposób dzieci promowały zdrowe nawyki żywieniowe. W trakcie zajęć panowała miła i serdeczna atmosfera.

          • Wyniki konkursu plastycznego

          • W naszej świetlicy szkolnej odbył się konkurs na wykonanie "Stroika wielkanocnego".

            Wszystkie prace wykonane zostały w bardzo ciekawy, inspirujący i oryginalny sposób. Technika prac była dowolna. Dzieci wykazały się dużą inwencją twórczą i bardzo starannie wykonały prace. Komisja oceniła je w dwóch kategoriach wiekowych: kl. 0-III i IV-VIII.

            Klasy 0-III:

            I miejsce - Hubert Dylewski,
            II miejsce - Lucjan Lesiewicz,
            III miejsce - Sara Kornaś.

            Wyróżnienia otrzymali:

            Zofia Borowiec,
            Lena Kłos,
            wszyscy uczniowie zerówki.

            Klasy IV-VIII:

            I miejsce - Stanisław Lesiewicz,
            I miejsce - Franciszek Kornaś,
            II miejsce - Sylwia Danielewicz,
            III miejsce - Natalia Dziedzic.

            Wyróżnienia otrzymali:

            Damian Łukasik,
            Julia Nowicka,
            Amelia Rogińska.

            Wszyscy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Wszystkim uczniom i rodzicom dziękujemy za udział w konkursie i serce włożone w każdą z prac :)

          • Tydzień Świadomości Autyzmu

          • Od 4 do 8 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Tydzień Świadomości Autyzmu. W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 w każdej klasie przeprowadzono akcję edukacyjną na temat autyzmu, stworzone zostały wystawy, które pomogły uczniom zrozumieć czym jest autyzm, jakie są jego objawy.

            4 kwietnia wzięliśmy udział w akcji "Zaświeć się na niebiesko!", a w ciągu tygodnia uczniowie obejrzeli filmy edukacyjne i stworzyli plakaty na drzwiach klas. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji :)

            Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.