Nr 4/2021

Z wielką satysfakcją oddajemy w Państwa ręce kolejny numer naszego bezpłatnego magazynu „Twarze depresji”.

Przygotowaliśmy dla Was – młodych ludzi, którzy najbardziej ucierpieli psychicznie w czasie pandemii, 41 stron autorskich treści, m. in. opis naszego programu bezpłatnej, zdalnej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci, młodzieży, ich rodziców oraz młodych dorosłych do 24. roku życia (www.twarzedepresji.pl/pomocpsychologiczna). Polecamy ekskluzywne wywiady z:

Roksaną Węgiel (piosenkarką) i jej mamą Edytą Piechnik – o zdrowiu psychicznym młodych;

– Grzegorzem Szlapą – liderem zespołu Kowalski – o jego walce z depresją;

Martyną Szlapą – córką lidera zespołu Kowalki, która od 16 roku życia walczy w depresją;

dr hab. Barbarą Remberk – Krajową Konsultant w Dziedzinie Psychiatrii Dzieci i Młodzieży – o dramatycznej sytuacji psychiatrii dzieci i młodzieży;

W wydaniu również nasz raport o stanie psychicznym polskich dzieci, wzroście zachorowań na depresję wśród młodych,  samobójstw i prób samobójczych. Zwracamy uwagę, że w większości przypadków problemów psychicznych dzieci i młodzieży pierwsze kroki kierujemy do psychologa, a nie psychiatry. Wyjaśniamy, dlaczego dzieciom rzadziej zapisuje się leki antydepresyjne. Ponadto publikujemy bardzo ważny felieton Katarzyny Wojciechowskiej – psychiatry dzieci i młodzieży, która podpowiada, co zrobić i jak rozmawiać z dzieckiem, gdy choruje na depresję lub jest po próbie samobójczej. Ponadto Aleksandra Brzezińska – psychoterapeutka – tłumaczy, jak odróżnić depresję od buntu młodzieńczego. Na stan psychiczny uczniów dyrektorskim okiem spojrzał Paweł Prusik – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 26 w Warszawie. Młode pokolenie pod lupę wzięła również należąca do tej grupy wiekowej Antonina Dudek – wolontariuszka Fundacji „Twarze depresji”, która od nastoletniości zmaga się z depresją.

Bardzo zależy nam na tym, by ten magazyn dotarł do wszystkich uczniów w Polsce. Bardzo liczymy na współpracę ze szkołami, które pomogą nam szerzyć wiedzę o leczeniu depresji wśród młodych. Edukacja na temat zdrowia psychicznego jest misją Fundacji „Twarze depresji”, która wydaje magazyn. Jest on bezpłatny dzięki partnerowi wydania: Huawei Polska.

Przygotowaliśmy magazyn w formie elektronicznej. Dzięki temu każdy może bezpłatnie pobrać go z naszej strony. Prosimy, wesprzyjcie naszą kampanię społeczną, przekazując opracowane przez nas najnowsze informacje jak największej liczbie osób – dzieciom, młodzieży, ich rodzicom, nauczycielom, pedagogom, psychologom pracującym z dziećmi i młodzieżą.

Magazyn w formie PDF (w najlepszej jakości) można pobrać żółtym przyciskiem pod okładką lub przeczytać poniżej.

Dobrej lektury i przede wszystkim zdrowia!